• مازندران، بابل، حدفاصل کارگر و کشوری، مجتمع تجاری غفاری، واحد24
  • پشتیبانی: 09361444655
کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی

کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مفهومی است که اگر بخواهیم ریشه‌های آن را بررسی کنیم به رشته‌های بسیاری مانند ریاضیات، فیزیک، فلسفه، فیزیولوژی، روانشناسی و غیره می‌رسیم.

این مفهوم تلاشی برای طراحی و تولید کامپیوترهای پیشرفته‌ای است که رفتارهای انسانی را تقلید نمایند و یا رفتارهایی مشابه انسان‌ها داشته باشند تا جایگاه به‌خصوصی را در بسیاری از صنایع به خود اختصاص دهند. علم هوش مصنوعی، بسیاری از محققان و دانشمندان و افراد اهل علم را به سوی خود جلب کرده است.

هوش مصنوعی در پزشکی

در این راستا علم پزشکی نیز از این امر بی‌نصیب نمانده و همانطور که اطلاع دارید هوش مصنوعی در بسیاری از قسمت‌های آن نفوذ نموده است. هوش مصنوعی معمولا از سیستمی بهره می‌برد که بر اساس اطلاعات، تجربیات و الگوهای طراحی شده توسط انسان‌ها ساخته شده و در واقع می‌توان گفت که چنین سیستمی تنها رفتارهای خاصی را بر اساس الگوهایی که در اختیارش قرار گرفته است تقلید می‌کند.

پس چنین سیستمی نمی‌تواند چندان هوشمند به نظر بیاید. لکن می‌توان گفت که هدف غایی و آرمانی پیدایش چنین مفهومی این بوده که بتوان دستگاه‌ها و ماشین‌آلاتی را اختراع کرد که قادر به فکر کردن باشند و تا حدی بتوانند خودشان تصمیم بگیرند.

در واقع این رشته در نظر دارد دستگاه‌هایی نظیر کامپیوترها را به ماشین‌هایی تبدیل نماید که بتوانند رفتارهایی درست همانند رفتارهای انسان را از خود نشان دهند. همانطور که پیشتر گفته شد هوش مصنوعی در علم پزشکی نیز رسوخ نموده و از جمله کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

تشخیص انواع بیماری‌ها

یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی طراحی نرم‌افزار تشخیص انواع بیماری‌ها است. این نرم‌افزار که در حقیقت یک بانک اطلاعاتی است، می‌تواند بر اساس علائمی که در اختیارش قرار می‌گیرد، نوع بیماری را تشخیص بدهد.

البته در نظر داشته باشید که برای اینکه این نرم‌افزار بتواند به درستی کار کند باید اطلاعات دقیقی در مورد بیماری‌ها در اختیارش قرار داده شود. این نرم‌افزار می‌تواند نوع بیماری را تشخیص داده و علاوه بر این، داروهای لازم برای بیماری، عوارض هر دارو و طریقه مصرف دارو را نیز بیان نماید.

تشخیص عفونت‌های قلبی

یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی تشخیص عفونت‌های قلبی است. در واقع دو نرم‌افزاری که در این راستا طراحی شده‌اند می‌توانند عفونت‌های قلبی را خیلی زودتر از آن که باعث تهدید زندگی بیماران شوند تشخیص دهند.

بررسی بهترین حالت برای درمان زخم‌ها

یکی دیگر از نرم‌افزارهای موجود، نرم‌افزارهای التیام زخم‌های باز هستند. برخی زخم‌های باز در برابر انواع درمان‌ها مقاومت می‌کنند و حتی پس از ماه‌ها و هفته‌ها و به کار گیری انواع درمان‌ها التیام پیدا نمی‌کنند. این نوع زخم‌ها که به آن‌ها زخم‌های کم خون موضعی نیز گفته می‌شود معمولا در برابر انواع داروها مقاوم هستند.

در این راستا نرم‌افزاری طراحی شده که با ارزیابی فاکتورهای مختلفی نظیر غلظت خون، فاکتورهای رشد، میزان گلبول‌های سفید و غیره، داروهای مناسبی را برای این نوع زخم‌ها تجویز می‌کند.

تشخیص حمله قلبی بیماران در اورژانس

علاوه بر این به تازگی از هوش مصنوعی در اورژانس‌ها نیز استفاه می‌شود. معمولا پرستاران اورژانس در تشخیص حمله قلبی بیماران با مشکل مواجه می‌شوند اما هم‌اکنون می‌توانند از نوعی سیستم هوش مصنوعی استفاده کنند که با آنالیز کلمات و لحن صحبت بیماران، می‌تواند تشخیص دهد که آن‌ها دچار حمله قلبی شده‌اند یا خیر.

رادیولوژی و هوش مصنوعی

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی می‌توان از کاربرد آن در رادیولوژی نام برد. در حقیقت هم‌اکنون از نرم‌افزاری در رادیولوژی استفاده می‌شود که می‌تواند با استفاده از تصاویر، بسیاری از مشکلات بیمار را تفسیر کند. کارایی این نرم‌افزار تا حدی خوب بوده که بسیاری از متخصصین آن را به عنوان خطری برای حرفه خود می‌بینند.

پزشکی از راه دور

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی می‌توان به پزشکی از راه دور اشاره کرد. طراحی نرم‌افزارهایی که رسیدگی و زیر نظر گرفتن بیماران را از راه دور امکان‌پذیر می‌سازند به پزشکان کمک می‌کنند تا بتوانند در مسافت‌های طولانی بیماران خود را تحت کنترل داشته باشند.

علاوه بر این اگر تغییری در فاکتورهای سلامتی بیمار به وجود آید این سیستم‌ها بلافاصله آن‌ها را به پزشک مربوطه اطلاع می‌دهند.

جمع‌بندی مطالب

بر اساس آنچه که گفته شد پیش‌بینی می‌شود که در دهه آینده هزینه‌های بخش پزشکی به دلیل استفاده از هوش مصنوعی در این رشته تا حد زیادی کاهش پیدا کند. چراکه هوش مصنوعی تا حد زیادی کارها را آسان‌تر نموده و با تشخیص سریع‌تر و دقیق‌تر می‌تواند هم باعث کاهش هزینه‌ها شود و هم سبب گردد که وقت پزشکان و بیماران کمتر اشغال شود.

علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند به جای پرستارانی که موظف هستند به سوالات تلفنی بیماران پاسخ دهند به کار گرفته شود و علاوه بر کاهش هزینه‌های استخدام، اطلاعات مفیدتری را در اختیار تماس گیرندگان قرار دهد.

در کنار مزایای بالا، می‌توان ربات‌هایی را نیز طراحی نمود که می‌توانند به مراقبت و نگهداری از افراد در خانه‌شان بپردازند و لذا دیگر نیازی نخواهد بود که بیماران هزینه‌های بالای بستری شدن در بیمارستان و یا دریافت خدمات مراقبتی را تقبل نمایند.

با توجه به این مسائل می‌توان مشاهده کرد که هوش مصنوعی یک عرصه در حال پیشرفت است که به زودی در تمام صنایع نفوذ خواهد کرد و با کاربردهای بی‌حد و حصر خود، زندگی را برای جوامع بشری آسان‌تر خواهد نمود.

مراجع

  • https://virgool.io/@sinaeiali58/کاربرد-هوش-مصنوعی-در-صنعت-پزشکی-bsng9zjugfmb
  • https://www.drlink.ir/blog/artificial-intelligence-in-medicine
  • https://fa.wikipedia.org/wiki/هوش_مصنوعی_در_مراقبت_پزشکی