• مازندران، بابل، حدفاصل کارگر و کشوری، مجتمع تجاری غفاری، واحد24
  • پشتیبانی: 09361444655
ویژگی‌های یک فروشگاه آنلاین و اینترنتی خوب چیست؟

ویژگی‌های یک فروشگاه آنلاین و اینترنتی خوب چیست؟

فروشگاه اینترنتی و تاثیر آن بر کسب و کار

امروزه در عصر نوین که اینترنت بر تمام قسمت‌های زندگی انسانی سایه افکنده، داشتن یک فروشگاه اینترنتی می‌تواند به کسب و کارهای مختلف کمک کند تا خود را بیشتر و بهتر به مخاطبین هدف‌شان معرفی کند. یک فروشگاه اینترنتی خوب با استفاده از تنوع و خلاقیتی که دارد می‌تواند مشتریان بیشتری را برای انواع صنایع و تجارت‌ها به همراه داشته باشد.

فروشگاه اینترنتی و آنلاین چیست؟

ابتدا بیایید به تعریف این موضوع بپردازیم که اساسا یک فروشگاه اینترنتی چیست. یک فروشگاه اینترنتی درست همانند یک فروشگاه واقعی از خدمات و کالاهای خاصی برخوردار است که می‌تواند آن‌ها را به صورت طبقه‌بندی و دسته‌بندی شده در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهد و یا آن‌ها را به مشتریان خود به فروش برساند.

لکن می‌توان گفت که فروشگاه‌های اینترنتی از مزایای بیشتری نسبت به فروشگاه‌های عادی برخوردار هستند و همین امر باعث شده که این چنین با استقبال مواجه شوند و کسب و کارها مدام به فکر این باشند که فروشگاه اینترنتی بهتری داشته باشند.

داشتن یک فروشگاه اینترنتی چه مزایایی دارد؟

از جمله مزایایی که یک فروشگاه اینترنتی خوب می‌تواند از آن برخوردار باشد می‌توان بدین امر اشاره نمود که این نوع فروشگاه‌ها معمولا 24 ساعته در خدمت مشتریان قرار دارند و لذا نیازی نیست که مشتریان در ساعات خاصی به آن‌ها مراجعه نمایند. در واقع مشتری هر زمانی که وارد فروشگاه اینترنتی شود، فروشگاه آماده خدمت‌رسانی خواهد بود.

علاوه بر این یک فروشگاه اینترنتی بر خلاف یک فروشگاه عادی دارای محدودیت مکانی نیست و لذا مشتریان از شهرها و حتی کشورهای دیگر می‌توانند کالای خود را سفارش دهند. چنین ویژگی نه تنها کار را برای مشتریان راحت‌تر می‌کند بلکه سود بیشتری را نصیب مالک فروشگاه خواهد کرد.

هم‌چنین فروشگاه آنلاین و اینترنتی محدودیت فضایی هم ندارد. ینی هر چقدر که تعداد بازدیدکنندگان محصولات افزایش پیدا کنند ظرفیت فروشگاه هرگز پر نمی‌شود و بازدیدکنندگان می‌توانند ساعت‌ها وقت خود را صرف گشت و گذار در فروشگاه و مشاهده محصولات مختلف نمایند.

علاوه بر این ویژگی‌های خاص، که یک فروشگاه آنلاین اینترنتی را از فروشگاه‌های عادی متمایز می‌سازد، یک فروشگاه اینترنتی خوب باید دارای ویژگی‌های دیگری هم باشد تا بتواند از سایر فروشگاه‌های اینترنتی متمایز گردد.

ویژگی‌های یک فروشگاه اینترنتی و آنلاین خوب

1- ارائه کالاها و خدمات متنوع

اول از همه مهم‌ترین ویژگی یک فروشگاه اینترنتی خوب به کالاهای آن مربوط می‌شود. یک فروشگاه آنلاین خوب، فروشگاهی است که دارای کالاها و خدمات متنوع باشد و کالاها و خدمات آن نه فقط در یک طیف بلکه در چندین دسته و طبقه ارائه شده باشند.

چنین تنوعی باعث می‌شود که مخاطبین بیشتری به سمت فروشگاه کشیده شوند و حتی بسیاری از مشتریان فروشگاه برای خرید سایر اقلام خود نیز به همین فروشگاه مراجعه نمایند. به عنوان مثال مشتری‌ای که از یک فروشگاه، لوازم آرایشی خریده و از آن‌ها راضی بوده وقتی می‌بیند که همین فروشگاه پوشاک فصلی مورد نظرش را ارائه نموده قطعا به این فروشگاه مراجعه خواهد کرد.

2- پشتیبانی و ضمانت پس از خرید

دومین نکته مهم ارائه خدمات مد نظر مشتری است. یک فروشگاه اینترنتی خوب فروشگاهی است که بتواند نیازهای مشتری را به صورت کامل بر طرف نماید و خدماتی نظیر پشتیبانی و ضمانت پس از خرید را به آن‌ها عرضه کند.

برای این کار یک فروشگاه آنلاین، باید دارای تیم پشتیبانی قوی باشد تا در صورت نیاز در کمترین زمان به سوالات یا نیازهای مشتریان پاسخ داده شود.

3- طراحی قالب و طرح زیبا

ویژگی دیگر یک فروشگاه آنلاین خوب، طرح و شکل متقاعد کننده آن است تا بازدید کننده را گیج نکند. برخی فروشگاه‌های اینترنتی با اضافه کردن بخش‌های مختلف و گهگاه غیر لازم محیط پیچیده‌ای را ایجاد می‌کنند که کاربر پس از ورود به آن‌ها فقط دوست دارد که زودتر از آن محیط فرار کند.

لکن یک فروشگاه اینترنتی خوب دارای بخش‌های مرتب و ساده‌ای است که می‌توانند کاربر را به خوبی راهنمایی کنند.

4- تامین امنیت

امنیت یکی دیگر از ویژگی‌های فروشگاه آنلاین و اینترنتی خوب است. کاربران باید مطمئن باشند که هرگز اطلاعات‌شان برای کسی فاش نمی‌شود و از اطلاعات‌شان به خوبی نگهداری می‌کنند. قطعا فروشگاه اینترنتی که برای حفظ ایمنی کاربرانش تلاش نمی‌کند، مشتریان زیادی نخواهد داشت.

5- کیفیت کالا و نحوه قیمت‌گذاری

نحوه قیمت‌گذاری نیز می‌تواند یک فروشگاه اینترنتی خوب را از سایر رقبایش متمایز سازد. از آنجا که فروشگاه‌های آنلاین اینترنتی مجبور نیستند بسیاری از هزینه‌ها نظیر هزینه‌های آب و برق و اجاره مکان را بپردازند قطعا باید قیمت‌هایی پایین‌تر از سایر فروشگاه‌های معمولی را ارائه دهند.

قیمت معمولا برای کاربران ارزش زیادی دارد و لذا فروشگاهی که بتواند قیمت‌های پایین‌تری را با حفظ کیفیت محصول ارائه دهد برنده خواهد بود.

6- ارسال محصول خریداری شده

از دیگر ویژگی‌های یک فروشگاه اینترنتی خوب می‌توان به این امر اشاره کرد که دیگر نیاز نیست که مشتری، خودش محصول را تا خانه حمل کند، چون محصول خریداری شده برای او ارسال خواهد شد. لذا مشتری نه تنها هزینه‌ای برای حمل پرداخت نمی‌کند بلکه از صحت محصول نیز مطمئن خواهد بود.

7- ساخت لوگوی مناسب

از دیگر ویژگی‌های یک فروشگاه آنلاین خوب، می‌توان به داشتن یک لوگوی مناسب اشاره نمود. لوگوی فروشگاه اینترنتی باید به گونه‌ای باشد که با لوگوی کمپانی هم‌خوانی داشته باشد چراکه در غیر این صورت مشتریان به سختی می‌توانند فروشگاه را پیدا کنند و یا تردید خواهند داشت که آیا فروشگاه به همان تجارت تعلق دارد یا نه.

8- ارائه اخبار و اطلاع‌رسانی‌های مرتبط

ارائه آخرین اخبار مربوط به تکنولوژی و صنعتی که فروشگاه اینترنتی در آن مشغول به فعالیت است نیز می‌تواند باعث پر بازدیدتر شدن فروشگاه شود.

9- سایر ویژگی‌ها

علاوه بر این از دیگر ویژگی‌های یک فروشگاه اینترنتی خوب می‌توان به برخورداری از امکاناتی نظیر سبد خرید، فرم ورود و فیلد جستجو، آیکن‌های سیستم پرداخت، شماره تماس، امکان گفت و گوی آنلاین، بخش تماس با ما، بخش رسیدگی به شکایات، نمادهای اعتماد، بخش محبوب‌ترین و پر بازدیدترین محصولات و سایر ویژگی‌ها اشاره نمود.

با توجه به آنچه گفته شد، داشتن یک فروشگاه اینترنتی خوب برای اکثر کسب و کارهای امروزی یک امر حیاتی به حساب می‌آید چراکه باعث متمایز شدن کسب و کار از رقبایش شده و باعث افزایش سودآوری و درآمد کسب و کار خواهد شد.

مراجع

  • https://www.iranhoshdar.ir/Default.aspx?pagename=news&id=269&Language=1
  • http://banki.ir/bank-ha/22000-7-ویژگی-خوب-یک-فروشگاه-آنلاین-چیست؟
  • http://farayandmadar.net/ویژگی-ضروری-یک-فروشگاه-اینترنتی-طراحی-سایت-فروشگاهی-وب-سایت-فروشگاه-آنلاین
  • https://www.poonehmedia.com/1290-features-a-good-and-authentic-store