• مازندران، بابل، حدفاصل کارگر و کشوری، مجتمع تجاری غفاری، واحد24
  • پشتیبانی: 09361444655
سئو چیست؟ اهمیت سئو برای کسب و کارهای آنلاین

سئو چیست؟ اهمیت سئو برای کسب و کارهای آنلاین

سئو (SEO) چیست؟

سئو مخفف عبارت انگلیسی Search Engine Optimization می‌باشد که اگر بخواهیم آن را به فارسی برگردانیم به معنای بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو است.

این روش نوین دیجیتال مارکتینگ که محبوبیت زیادی پیدا کرده به شما کمک می‌کند تا بتوانید بازدیدکنندگان سایت‌تان را افزایش داده و کالا و خدمات خودتان را در دیدرس تعداد افراد بیشتری قرار دهید. بنابراین این تکنیک به شما کمک می‌کند تا فروش‌تان را افزایش داده و به کسب و کارتان رونق ببخشید.

در حقیقت رعایت سئو بدین معناست که بتوانید سایت خود را به نحوی طراحی کنید تا در نتایج گوگل رتبه بالاتری را به دست آورد و از استراتژی‌های مناسب استفاده نمایید. با انجام این کارها محتوای شما برای موتورهای جستجو مناسب شده و لذا رتبه سایت‌تان ارتقا پیدا خواهد کرد.

البته نباید تنها به همین موضوع بسنده کنید و باید محتوای سایت خود را برای مخاطبین‌تان نیز بهینه نمایید.

چرا سئو برای کسب و کارهای آنلاین تا این حد اهمیت دارد؟

امروزه تمام کسب و کارها می‌خواهند در محیط آنلاین حضور داشته باشند و لذا مدام در حال رقابت با یکدیگر هستند تا تصویر بهتری را در ذهن مخاطبان و مشتریان بالقوه خود کسب نمایند. در این راستا کسب جایگاه بهتری در گوگل و چه بسا اشغال مکانی در صدر نتایج موتورهای جستجو  به یکی از آرزوهای بسیاری از کسب و کارهای آنلاین تبدیل شده است.

برای دستیابی به این هدف مهم، رعایت سئو موضوعی است که کسب و کارهای آنلاین باید بر روی آن تمرکز نمایند. بنابراین بسیاری از سایت‌ها با تلاش برای بهینه‌سازی سئوی خود می‌خواهند از رقیبان‌شان پیشی بگیرند.

در حقیقت و از منظری دیگر، سئو را می‌توان نوعی تبلیغات کم هزینه و بی‌واسطه در نظر گرفت که می‌تواند بازدیدکنندگان زیادی را روانه سایت شما کند.

مزیت‌های سئو

مهم‌ترین هدف رعایت سئو، افزایش ترافیک یک سایت خاص است. رعایت سئو و قرار گرفتن در صدر نتایج موتورهای جستجو از چندین منظر اهمیت دارد.

1- مقرون به صرفه بودن

اول اینکه این روش یک روش مقرون به صرفه است و نیاز به پرداخت هزینه زیادی ندارد لذا نیاز نیست که مبلغ زیادی را بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید. علاوه بر این به خاطر رعایت سئو نیازی نیست که به گوگل وجهی پرداخت نمایید.

2- قرار گرفتن در ذهن کاربر

دوم ماندن در صدر نتایج جستجو می‌تواند شما را در ذهن مخاطبینی که مدام در حال سرچ کالاهای خاص خود هستند حک کند و لذا به مرور آن‌ها عادت می‌کنند که از سایت شما بازدید نمایند.

3- افزایش اعتماد

سوم اینکه مردم غالبا به نتایج جستجو در گوگل بیشتر از موارد توصیه شده در وبلاگ‌ها و یا صفحات اجتماعی اعتماد می‌کنند و لذا اعتماد مخاطبین به تدریج به سایت شما افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این با رعایت سئو شما می‌توانید آیتم‌های زیادی نظیر رتبه کلمات کلیدی، موقعیت کاربران و بسیاری از آیتم‌های دیگر را ارزیابی کنید و در صورت لزوم برخی از موارد را تغییر دهید. از انواع مدل‌های سئو می‌توان به سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری اشاره نمود.

امروزه گوگل به نظرات کاربران و نحوه واکنش آن‌ها توجه زیادی می‌کند و حتی بعضی از الگوریتم‌های گوگل، سایت‌ها را بنا بر سلیقه اکثر کاربران رتبه‌بندی می‌کنند. بنابراین صاحبین سایت‌ها باید این موضوع را در هنگام انجام سئوی سایت خود مد نظر قرار دهند.

روش‌های بهبود سئو

و اما سوالی که پیش می‌آید این است که چه مواردی در بهبود سئوی وب‌سایت نقش دارند؟ مهم‌ترین نکاتی که باید برای داشتن سئوی مناسب رعایت کنید استفاده از یک استراتژی کدنویسی عالی، بهینه‌سازی سرعت سایت و رعایت اصول سئو در طراحی است.

برای فراگیری این روش بازاریابی کارآمد که قطعا می‌تواند به منبع درآمدتان تبدیل شود، می‌توانید کتاب‌های نوشته شده در این زمینه را مطالعه کنید، ویدئوها و مقالات تخصصی را مطالعه نمایید و یا در دوره‌های آموزشی‌ای که در این خصوص برگزار می‌شوند شرکت نمایید.

مراجع

  • https://beloved.marketing/what-is-seo/
  • https://seofox.ir/what-is-seo/
  • https://websima.com/سئو-چیست/