• مازندران، بابل، حدفاصل کارگر و کشوری، مجتمع تجاری غفاری، واحد24
  • پشتیبانی: 09361444655
رتبه بندی الکسا (Alexa) چیست و چقدر اهمیت دارد؟

رتبه بندی الکسا (Alexa) چیست و چقدر اهمیت دارد؟

الکسا و ارزیابی میزان ترافیک و بازدید وب‌سایت

شرکت الکسا در سال 1996 و با هدف ارزیابی میزان ترافیک و بازدید وب‌سایت‌های مختلف تاسیس گردید. این شرکت چند سال بعد توسط آمازون خریداری شد و برای رتبه‌بندی سایت‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفت که بدان رتبه الکسا می‌گویند.

در این وب‌سایت، هر چقدر عدد مربوط به یک وب‌سایت کمتر باشد، رتبه آن وب‌سایت بالاتر است. کاری که الکسا انجام می‌دهد این است که وب‌سایت‌های مختلف را بر اساس تعداد بازدیدکنندگان و مدت زمان حضور بازدیدکنندگان در صفحات مختلف وب‌سایت و هم‌چنین تعداد صفحاتی که از آن‌ها بازدید می‌کنند رتبه‌بندی می‌نماید و سپس رتبه آن‌ها را بر حسب اعداد و در یک نمودار به نمایش می‌گذارد.

بانس ریت (Bounce Rate) چیست؟

علاوه بر این مورد دیگری که در رتبه‌بندی سایت‌ها در الکسا حائز اهمیت است Bounce Rate می‌باشد. بانس ریت عبارت است از نسبت تعداد بازدیدکنندگانی که چند ثانیه پس از حضور در وب‌سایت، آن را ترک می‌کنند به کل کاربران سایت.

بانس ریت و رتبه الکسا با هم رابطه معکوسی دارند یعنی هر چقدر بانس ریت یک سایت پایین‌تر باشد رتبه آن در الکسا بهتر خواهد بود. علاوه بر این تعداد بازدیدکنندگانی که از موتورهای جستجویی نظیر گوگل برای ورود به یک وب‌سایت استفاده می‌کنند نیز در تعیین رتبه یک سایت بسیار مهم است.

مورد دیگری که در رتبه‌بندی الکسا نقش پر رنگی را ایفا می‌کند بک لینک نام دارد. بک لینک هم در سئوی سایت و هم در بهبود رتبه الکسا نقش دارد و در واقع با بهبود سئوی سایت به کمتر شدن رتبه الکسا کمک می‌کند.

چگونه رتبه الکسای خود را بهبود دهیم؟

اگر بخواهیم یک فرمول ساده کاربردی را برای بهبود رتبه وب‌سایت شما در الکسا بگوییم این فرمول عبارت است از اینکه هر چقدر سئوی سایت‌تان بهبود پیدا کند ترافیک بیشتری به سوی سایت شما روانه خواهد شد و همین امر موجب بهبود رتبه شما در الکسا خواهد شد.

چندین راه برای بهبود رتبه الکسا وجود دارد. اول اینکه به گوگل نشان دهید که در مقایسه با سایت‌های رقیب بازدیدکنندگان بیشتری دارید و دوم اینکه کاری کنید تا وب‌سایت‌تان چه از نظر مخاطبین و چه از نظر گوگل، یک سایت معتبر در نظر گرفته شود.

داشتن تبلیغات نیز بخش مهمی از بهبود رتبه الکسا به شمار می‌آید. اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا رتبه‌بندی الکسا تا این حد برای مالکین وب‌سایت‌ها اهمیت دارد.

خب در ابتدا باید بگوییم که رتبه‌بندی الکسا آنقدرها که فکر می‌کنید دقیق نیست چراکه روش کاری این سایت بیشتر مبتنی بر پلاگین تولباری به نام تولبار الکسا می‌باشد که با نصب بر روی مرورگرهای بازدیدکنندگان میزان مرور صفحات مختلف اینترنت را ارزیابی می‌کند.

اما ممکن است بسیاری از بازدیدکنندگان یک سایت چنین تولباری را نصب نکنند و یا تمام بازدیدکنندگان سایت دیگری، چنین تولباری را نصب کرده باشند پس تمام آمار ارائه شده آماری احتمالی هستند.

غالبا الکسا دو نوع رتبه‌بندی را برای سایت‌ها ارائه می‌دهد که عبارتند از رتبه‌بندی کشوری و جهانی و رتبه‌بندی کشوری یک سایت خاص فقط زمانی قابل مشاهده است که بیشتر بازدیدکنندگان آن سایت با IP همان کشور از سایت بازدید نمایند.

و اما رتبه الکسا از آن جهت اهمیت دارد که برای همه افراد از جمله کسانی که می‌خواهند با شما همکاری نمایند، سرمایه گذاران و یا بازاریابان در دسترس است و آن‌ها می‌توانند با یک سرچ ساده رتبه الکسای وب‌سایتتان را مشاهده کنند و لذا این رتبه می‌تواند به عنوان معیاری برای نشان دادن میزان موفقیت سایت شما عمل کند.

لذا با توجه به اینکه چنین رتبه‌ای می‌تواند در موفقیت یک کسب و کار نقش ویژه‌ای را بر عهده داشته باشد صاحبین وب‌سایت‌ها باید تلاش کنند تا بتوانند رتبه خود را در این سایت بهبود ببخشند.

مشاهده رتبه الکسا

برای مشاهده رتبه الکسای سایت مورد نظر خود روی لینک https://www.alexa.com/siteinfo/tikateam.com کلیک کنید.

مراجع

  • https://webgoo.ir/35/رتبه-بندی-الکسا-alexa-چیست-و-چقدر-اهمیت-دارد
  • https://mizbanfa.net/mag/alexa-ranking
  • https://modireweb.com/what-is-the-alexa-rank-in-seo
  • https://seokar.com/news/what-is-alexa
  • https://motamem.org/آیا-رتبه-الکسا-مهم-است؟/
  • https://modireweb.com/what-is-the-alexa-rank-in-seo