• مازندران، بابل، حدفاصل کارگر و کشوری، مجتمع تجاری غفاری، واحد24
  • پشتیبانی: 09361444655
چرا کاربران، وب‌سایت شما را ترک می‌کنند؟ دلایل ترک وب‌سایت چیست؟

چرا کاربران، وب‌سایت شما را ترک می‌کنند؟ دلایل ترک وب‌سایت چیست؟

چه دلایلی باعث می‌شود که یک وب‌سایت کاربرانش را از دست بدهد؟

همانطور که حتما می‌دانید حضور کاربران در وب‌سایت و مدت زمان حضورشان، تعداد صفحاتی که از آن‌ها بازدید می‌کنند و تعاملی که با وب‌سایت برقرار می‌نمایند بر رونق گرفتن وب‌سایت و سودآور بودنش برای صاحبان وب‌سایت از اهمیت زیادی برخوردار است.

در واقع هدف از راه اندازی یک وب‌سایت این است که کاربران از آن بازدید نموده و آن را به دوستان خود معرفی کنند و در کل کسب و کار صاحب وب‌سایت رونق بیشتری داشته باشد. در این راستا ما می‌خواهیم به دلایلی بپردازیم که باعث می‌شوند کاربران از وب‌سایت بازدید نکنند و یا به محض وارد شدن به وب‌سایت از آن خارج شوند.

طراحی وب‌سایت منسوخ شده و ناکارآمد

یکی از دلایلی که ممکن است باعث شود کاربران وب‌سایت شما را ترک کنند یا اصلا وارد آن نشوند طراحی منسوخ شده وب‌سایت است.

اگر یک وب‌سایت، طراحی جالبی نداشته باشد و یا کاربران هنگامی که وارد وب‌سایت شدند احساس راحتی نکنند و یا نتوانند مطالب مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنند، سریعا وب‌سایت را ترک خواهند کرد و به دنبال وب‌سایت‌های مشابهی خواهند بود که طراحی بهتری داشته باشد.

استفاده از پلاگین‌های قدیمی، فونت و ترکیب رنگ نامناسب

دلیل دیگر ترک یک وب‌سایت توسط کاربران این است که مطالب چندان خوانا نیستند، رنگ‌ها و فونت مطالب به گونه‌ای است که کابران به سختی می‌توانند آن‌ها را مطالعه کنند. بنابراین وب‌سایت را ترک می‌کنند چون وب‌سایت دیگر کاربردی برایشان ندارد.

صاحبین وب‌سایت باید به اندازه قلم، نوع فونت و رنگ مطلب توجه خاصی داشته باشند تا مطلب‌شان خوانا باشد. استفاده از پلاگین‌های قدیمی نیز یکی دیگر از دلایلی است که باعث ترک وب‌سایت شما می‌شود. چراکه کاربران معمولا عجول هستند و تمایلی ندارند تا برای به‌روز رسانی پلاگین‌ها منتظر بمانند.

تبلیغات بیش از حد باعث می‌شود تا کاربران، وب‌سایت شما را ترک کنند

استفاده از تبلیغات بیش از حد نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایلی می‌باشد که سبب ترک وب‌سایت توسط کاربران خواهد شد.

درست است که منبع درآمد یک وب‌سایت از تبلیغاتش است و تبلیغات برای وب‌سایت از اهمیت زیادی برخوردار هستند، اما نباید تعداد این تبلیغات در حدی باشد که کاربران مجبور شوند برای رهایی از شر آن‌ها، وب‌سایت را ترک کنند.

پخش خودکار موسیقی و ویدئو

از دلایل دیگر ترک وب‌سایت می‌توان به پخش خودکار ویدئوها اشاره نمود. این کار می‌تواند باعث عصبانیت کاربران از هدر رفتن اینترنت‌شان شود و یا حتی عده‌ای ممکن است نخواهند ویدئوهای وب‌سایت شما را مشاهده نمایند.

هم‌چنین یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث شود کاربران وب‌سایت شما را ترک کنند پخش موسیقی پیشفرض و یا خوشامدگویی‌های بی‌دلیلی است که به محض ورود به وب‌سایت پخش می‌شوند. این نوع موزیک‌ها می‌توانند باعث شوند که کاربران سریعا وب‌سایت‌تان را ترک کنند.

ساختار و چینش نامناسب محتوا و عدم دسترسی آسان به آن‌ها

عدم برخورداری از یک ساختار واضح نیز می‌تواند باعث شود که بازدید وب‌سایت‌تان کاهش پیدا کند. وقتی مشخص نباشد که چه چیزی را می‌توان در کدام قسمت وب‌سایت پیدا کرد، دیگر دلیلی برای حضور در وب‌سایت وجود ندارد.

عدم برندسازی مناسب

داشتن یک برند و یک کاراکتر حرفه‌ای منحصر به فرد که دارای محصولات و خدمات مشخصی باشد نیز یکی دیگر از ویژگی‌های یک وب‌سایت پربازدید است. اگر وب‌سایت شما فاقد کاراکتر خاصی است و معلوم نیست که چه محصولات و خدماتی را ارائه می‌کند نباید انتظار داشته باشید که در عرصه جذب کاربران موفق باشید.

کند بودن وب‌سایت و سرعت پایین آن

ممکن است کندی وب‌سایت و دیر بالا آمدن آن باعث شود که کاربران وب‌سایت را ترک کنند. زیرا بیشتر کاربران از وب‌سایت‌ها انتظار دارند که به سرعت و در کمتر از 2 ثانیه بارگذاری شود.

بنابراین بهتر است روی سرعت وب‌سایت خود کار کنید. زیرا حتی اگر بهترین مطالب نیز در وب‌سایت‌تان موجود باشد اما وب‌سایت کندی داشته باشید کاربران اندکی وارد وب‌سایت خواهند شد.

تولید محتوای نامناسب

ممکن است مطالب یا پیشنهاداتی که در وب‌سایت خود گنجانده‌اید برای کاربران جذابیتی نداشته باشد. محتوای بی‌ارزش و تکراری نیز می‌تواند باعث شود که حتی کاربران همیشگی خود را نیز از دست بدهید. در این راستا بهتر است اندکی به تحقیق بپردازید و ببینید چه چیزی برای کاربران هدف شما جذاب است تا وقت و هزینه خود را صرف همان چیز کنید و از این طریق آمار بازدید از وب‌سایت‌تان را نیز افزایش دهید.

عدم تحقق وعده‌های وب‌سایت به کاربران

گاهی اوقات نیز کاربران به این دلیل وب‌سایت شما را ترک می‌کنند که نمی‌دانند محصول شما چه فایده‌ای برای‌شان دارد. آن‌ها نمی‌دانند چگونه باید از محصول‌تان استفاده کنند یا خدمات شما چه کاربردی دارند.

علت دیگر نیز می‌تواند این باشد که محصول شما یا خدماتی که ارائه می‌دهید با وعده‌هایی که از طریق آن‌ها کاربر را به درون وب‌سایت کشانده‌اید تفاوت دارد. در واقع کاربر در می‌یابد که محصول شما برایش کاربردی ندارد و او نمی‌تواند با استفاده از آن نیاز خود را برطرف نماید.

در این خصوص باید همواره سعی کنید با مخاطبین هدف خود صادق باشید و از بزرگ‌نمایی و اغراق در مورد محصولات‌تان اجتناب کنید.

عدم استفاده از Exit intent

یکی دیگر از دلایل موجود می‌تواند عدم استفاده از exit intent باشد. وقتی کاربر می‌خواهد وب‌سایت شما را ترک کند روی دکمه بازگشت (Back)  کلیک می‌کند در این شرایط اگر شما از این تکنولوژی استفاده کنید به طور خودکار پیشنهادی برای کاربر ارسال می‌شود که ممکن است به ماندن او در وب‌سایت کمک کند.

گاهی وقت‌ها نیز دلیل کاهش کاربران وب‌سایت یا عدم ورود آن‌ها به وب‌سایت می‌تواند هک شدن وب‌سایت باشد. از دلایل دیگر می‌توان به اصرار بیش از حد به ثبت‌نام و یا ثبت‌نام اجباری برای استفاده از برخی از خدمات وب‌سایت اشاره نمود.

با توجه به آنچه که در بالا به صورت مختصر به آن پرداختیم، مدیران و صاحبان وب‌سایت‌ها باید تلاش کنند تا از بروز چنین مواردی در وب‌سایت خود جلوگیری نمایند. چرا که با رعایت موارد فوق قطعا تعداد کاربرانی که از وب‌سایت‌شان بازدید خواهند کرد، بیشتر خواهد شد.

مراجع

  • http://darkoob.co.ir/?p=882
  • http://hamyareweb.co/why-do-visitors-leave-your-site-quickly