• مازندران، بابل، حدفاصل کارگر و کشوری، مجتمع تجاری غفاری، واحد24
  • پشتیبانی: 09361444655
نقش وب‌سایت‌های اینترنتی مرتبط با املاک در کنترل قیمت‌های املاک

نقش وب‌سایت‌های اینترنتی مرتبط با املاک در کنترل قیمت‌های املاک

آیا مشاوران املاک اینترنتی عامل گرانی مسکن هستند؟

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در بازدید از یکی از سایت‌های تخصصی املاک کشور اظهار داشت: فعالیت مجموعه‌های دانش بنیان در کشور بسیار حائز اهمیت است. ایجاد مجموعه‌های مبتنی بر دانش در کشور بسیار مفید است.

اما باید با مجموعه‌هایی که متأسفانه از واژه‌های دانش بنیان در جهتی خلاف بر رسالت خود استفاده می‌کنند مقابله کرد و از مجموعه‌هایی که با بهره‌گیری از دانش تخصصی به فعالیت می‌پردازند حمایت کرد تا با دانش خود باعث تعالی کشور شوند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: به طور کلی ما از اپلیکیشن‌های مسکن و فعالیت‌های نوآورانه در بخش خرید و فروش املاک حمایت می‌کنیم اما این مجموعه‌ها باید از قوانین و اصولی خاص پیروی کنند در نتیجه از آشفتگی در بازار مسکن جلوگیری به عمل آید.

وی در خصوص سایت‌هایی که باعث ایجاد تشویش در بازار مسکن شده‌اند، افزود: متأسفانه برخی از سایت‌ها با ارائه قیمت‌های غیر واقعی، بازار مسکن را دچار تشویش کرده‌اند که خوشبختانه با دستور دادستانی قیمت‌گذاری در این سایت‌ها ممنوع و بلافاصله پس از چند روز، تأثیر مثبت این اقدام در بازار مشاهده شد.

سایت‌های خرید و فروش مسکن

سایت‌های خرید و فروش مسکن، پل ارتباطی بین آژانس‌های املاک و متقاضیان ملک است و در رابطه با چگونگی کنترل مشاوران املاک برای جلوگیری از عرضه قیمت‌های غیرواقعی توسط اتحادیه مشاوران املاک باید گفت در حال حاضر پایه شفافیت در حوزه املاک، کد رهگیری است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: ما در سال‌های گذشته 4 بار جهش قیمتی را تجربه کرده‌ایم . در سال‌های 68، 86، 91 و 97 که در سال 91 با افزایش قیمت دلار به میزان 3 برابر، قیمت ملک نیز 3 برابر افزایش یافت اما در سال بعد افزایش قیمتی رخ نداد زیرا قدرت خریدی برای مردم وجود نداشت.

وی گفت: در سال جاری نیز طبق آمار 31 درصد تعداد معاملات در تهران کاهش یافته است و اگر قیمت از این میزان نیز بالاتر رود، رکود بیشتری در بازار مسکن مشاهده خواهد شد. بنابراین با توجه به اینکه رسالت ما کاهش قیمت مسکن است باید دیدگاه‌ها را در این زمینه که مشاوران املاک عامل افزایش قیمت است را اصلاح کرد.

تاثیر شاخص تورم در افزایش قیمت‌های املاک

رئیس اتحادیه مشاوران املاک، افق پیش روی بازار مسکن را زیر شاخص تورم دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی، سازندگی‌ها شروع و بافت‌های فرسوده نیز بازسازی خواهند شد و رونق بازار را شاهد خواهیم بود، 174 شغل اساسی مربوط به ساخت و ساز است و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که امسال را سال رونق تولید نامگذاری کرده‌اند ما باید ساخت و ساز را که باعث اشتغال‌زایی بالایی است را توسعه و رونق بخشیم.

مراجع

  • https://www.shahrekhabar.com/economic/15584628009072