• مازندران، بابل، حدفاصل کارگر و کشوری، مجتمع تجاری غفاری، واحد24
  • پشتیبانی: 09361444655
بررسی ابزار GTMETRIX

بررسی ابزار GTMETRIX

معرفی ابزار بررسی و بهینه‌سازی وب‌سایت gtmetrix

امروزه وب‌سایت‌ها برای کسب و کارهای مختلف و به ویژه کسب و کارهای آنلاین اهمیت بسزایی یافته‌اند، چراکه یک وب‌سایت موفق می‌تواند به عامل موفقیت یک وب‌سایت تبدیل شود.

همین امر باعث شده که برخی شرکت‌ها به فکر طراحی ابزارهایی بی‌افتند که بتوانند از طریق آن‌ها کوچک‌ترین مسائل مربوط به وب‌سایت‌ها را تحلیل کنند و در این عرصه به مدیران و مالکین وب‌سایتها کمک کنند تا وب‌سایت خود را ارتقا ببخشند.

در این راستا وب‌سایت https://gtmetrix.com ابزاری را تحت عنوان GTMETRIX طراحی نموده است که می‌تواند تحلیل‌های دقیقی را در رابطه با وب‌سایت‌های مختلف ارائه نماید. امروزه سرعت بارگیری یک وب‌سایت به یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش بازدید وب‌سایت‌ها تبدیل شده و لذا کاری که GTMETRIX انجام می‌دهد این است که سرعت بارگیری وب‌سایت‌های مختلف را ارزیابی می‌نماید.

امکانات ابزار gtmetrix

یکی از کارهایی که GTMETRIX انجام می‌دهد این است که می‌تواند به دارندگان وب‌سایت‌ها کمک کند تا عملکرد وب‌سایت خود را با تجزیه و تحلیل میزان بارگزاری آن افزایش دهند. علاوه بر این GTMETRIX به گونه ای طراحی شده است که هر کاربر مبتدی‌ای می‌تواند به راحتی از آن استفاده کند و نیاز به آموزش خاصی ندارد.

از دیگر امکاناتی که ابزار GTMETRIX به کاربران ارائه می‌دهد این است که کاربران می‌توانند از آن بر روی اسمارت‌فون‌های خود نیز استفاده کنند و بر روی موبایل به تحلیل سرعت بارگیری وب‌سایت خود بپردازند. این امر از این جهت حائز اهمیت است که به مدیران وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا سرعت بارگیری صفحات وب‌سایت خود را در تلفن‌های همراه نیز ارزیابی کنند.

مقایسه سرعت وب‌سایت‌ها

علاوه بر این کاربران می‌توانند سرعت بارگیری وب‌سایت خود را با وب‌سایت‌های رقیب مقایسه نمایند و از این طریق برای افزایش سرعت بارگیری وب‌سایت‌شان تلاش‌های بیشتری را انجام دهند. البته ابزار GTMETRIX فقط برای ارزیابی سرعت وب‌سایت نیست و می‌توان از آن برای بررسی کدهای HTML، کدهای جاوا اسکریپت و بررسی انواع درخواست‌ها پرداخت.

یکی دیگر از کارهایی که GTMETRIX انجام می‌دهد این است که معمولا برای هر بخش از سایت شما شاخص‌هایی را مشخص می‌کند و در صورت کاهش رتبه آن بخش در مقایسه با شاخص‌های ارائه شده، هشدارهایی را برای‌تان ارسال می‌نماید و لذا شما می‌توانید ببینید که عملکرد کدام بخش از سایت بهتر و کدامیک بدتر است.

هم‌چنین شما می‌توانید با استفاده از این ابزار، به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و یا حتی ساعتی، وب‌سایت خودتان را تست کنید. GTMETRIX از سرویس‌های مختلفی برخوردار است که هر کدام از آن‌ها می‌توانند قابلیت‌های مختلفی را به شما ارائه نمایند.

این سرویس‌ها که سرویس برنزی، نقره‌ای و طلایی نام دارند قیمت‌های مختلفی دارند و پس از خریداری می‌توانند امکانات متنوعی را در اختیار شما قرار دهند. ابزار GTMETRIX می‌تواند گزارش‌های وب‌سایت شما را در فرمت PDF ذخیره کند. بنابراین می‌توانید زمانی که به این گزارشات نیاز داشتید سر وقت آن‌ها را مرور نمایید.

بهینه‌سازی سئوی وب‌سایت

از دیگر امکانات GTMETRIX این است که می‌توانید از آن برای بهینه‌سازی سئوی سایت‌تان استفاده کنید. این ویژگی یک ویژگی فوق‌العاده کاربردی است و قطعا تا حد زیادی مشکلات‌تان را بر طرف خواهد نمود.

از بخش‌های مختلف GTMETRIX می‌توان به بخش YSLOW که حاوی الگوریتم‌ها  و راهنمایی‌هایی برای ارزیابی سرعت وب‌سایت است، بخش Make fewer HTTP requests که برای کاهش تعداد درخواست‌های بارگذاری سایت به کار گرفته می‌شود، بخش WATERFALL  که مدت زمان لازم برای لود منابع، تصاویر و بسیاری از چیزهای دیگر را نشان می‌دهد اشاره نمود.

استفاده از این ابزار همان‌طور که پیشتر گفتیم بسیار ساده است. در واقع پس از ورود به سایت GTMETRIX و وارد نمودن آدرس سایت‌تان، پس از گذشت چند دقیقه، اعداد و ارقامی نمایان می‌شوند که هر کدام معنای خاص خود را دارند.

به خاطر داشته باشید که برای مشاهده سرعت پیج‌تان باید به PageSpeed مراجعه نمایید. در قسمت USER AGENT نیز می‌توانید سرعت لود سایت خود را در مرورگرهای مختلف مشاهده نمایید. در قسمت SECURITY نیز می‌توانید پارامترهای مربوط به ایمنی و امنیت سایت‌تان را مشاهده نمایید.

مراجع

  • https://www.webcade.ir/view/articleid/134
  • https://webramz.com/blog/معرفی-ابزار-بررسی-و-بهینه-سازی-سایت-gtmetrix
  • https://befirst.site/fa/news/59/ابزار-gtmetrix-چیست-و-برای-کدام-بخش-از-بهینه-سازی-سایت-استفاده-می-شود
  • https://www.3dots.ir/بلاگ/i56/معرفی-ابزار-Gtmetrix-