• مازندران، بابل، حدفاصل کارگر و کشوری، مجتمع تجاری غفاری، واحد24
  • پشتیبانی: 09361444655
فراخوان بزرگ ولوو بعد از مرگ یک سرنشین خودرو در آمریکا

فراخوان بزرگ ولوو بعد از مرگ یک سرنشین خودرو در آمریکا

بر اساس پرونده‌ای که در سازمان‌های نظارتی ایالات متحده ثبت شده است، ولوو به ‌دنبال گزارش یک مورد تصادف منجر به مرگ سرنشین ناشی از نقص کیسه هوا، ۵۴ هزار دستگاه خودرو را در آمریکا فراخواند. زیرمجموعه سوئدی جیلی در پی این تصادف به مالکان خودروهای ولوو S80 و S60 مدل ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ که در ایالت‌های بسیار مرطوب آمریکا به فروش می‌رسند یا در این کشور ثبت شده‌اند، هشدار داد. ولوو می‌گوید ممکن است باد‌کننده کیسه هوای جلوی سمت راننده پاره شود و قطعات فلزی را هنگام به کار افتادن کیسه هوا به اطراف پرتاب کند.

با توجه ‌به پرونده ولوو در آمریکا، این شرکت بخش باد‌کننده و کارانداز جدیدی جایگزین قسمت‌های قدیمی می‌کند. پیش‌بینی می‌شود قطعات جدید برای این خودروهای معیوب تا ماه مارس دردسترس مشتریان باشند. اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه ایالات متحده (NHTSA) روز شنبه اعلام کرد کشته شدن یک نفر در ایالات متحده در اثر انفجار باد‌کننده کیسه هوای راننده دوقلوی ZF/TRW FG2 حاوی کارانداز 5AT-148N تأیید شده است. این موضوع از آگوست ۲۰۱۹ موضوع جلسات NHTSA و ولوو بود.

اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه اعلام کرد این حادثه مرگبار تنها واقعه ثبت‌شده برای انفجار این نوع باد‌کننده ایربگ در سراسر جهان است. یکی از مسئولان این سازمان می‌گوید:

NHTSA و ولوو در حال جمع‌آوری و بررسی اطلاعات مربوط به وسایل نقلیه دیگر دارای این سیستم باد‌کننده هستند تا مشخص کنند آیا اقدامات بیشتری لازم است یا خیر.

مسئولان ولوو فعلا از ارائه هرگونه توضیحی در این زمینه خودداری کرده‌اند. گروه قطعه‌ساز ZF روز شنبه اعلام کرد اولین ‌بار در ماه آگوست ۲۰۱۹ توسط ولوو از این حادثه مطلع شد و آن را بلافاصله به NHTSA اطلاع داد و همراه ‌با ولوو تحقیق در مورد حادثه را آغاز کرد. یکی از مسئولان ZF می‌گوید:

ZF به همکاری نزدیک با NHTSA و ولوو در این زمینه ادامه خواهد داد.

NHTSA سال‌ها انفجار و پارگی بخش بادکننده کیسه هوا را در انواع خودروها مورد بررسی قرار داده است. بزرگ‌ترین فراخوان خودرو در تاریخ شامل حدود ۱۰۰ میلیون بادکننده تولیدشده توسط تاکاتا (قطعه‌ساز ژاپنی ) بود. ۱۹ خودروساز بزرگ در سراسر جهان خودروهای دارای این نوع ایربگ‌ را فراخواندند و نقص ایربگ در آن زمان منجر به ثبت ۲۶ مورد مرگ شد. 

فراخوان ولوو در استرالیا

تقریبا ۲۵۰۰ خودرو ولوو در استرالیا پس از ثبت یک مورد مرگ سرنشین در ایالات متحده که با نقص کیسه هوا مرتبط بود، فراخوانی شدند. پس از آن‌که ولوو ادعا کرد هیچ سرنشینی در سال ۲۰۲۰ در خودروهای ولوو نمی‌میرد، انتظار می‌رفت وضعیت ایمنی محصولات این شرکت بهتر از پیش باشد. بااین‌حال پس از مرگ سرنشین خودرویی به دلیل نقص کیسه هوا در آمریکای شمالی، خودروساز سوئدی ۵۴ هزار وسیله نقلیه در ایالات متحده و ۲۵۵۹ خودرو را در استرالیا فراخواند.

این کیسه هوای معیوب توسط تاکاتا تولید نشده است؛ اما شرایط کاملا مشابهی دارد. آژانس خبری رویترز اعلام کرد در برخی از خودروهای قدیمی ولوو در ایالات متحده به دلیل نقص بادکننده کیسه هوا و انفجار آن، قطعات فلزی به اطراف پرتاب می‌شود. گرما و رطوبت عامل اصلی ایجاد نقص در کیسه‌های هوای معیوب تاکاتا بود که منجر به فراخوانی بیش از ۱۰۰ میلیون خودرو در سراسر جهان شد. از جمله می‌توان به فراخوان تقریبا ۳ میلیون دستگاه خودرو در استرالیا اشاره کرد.

مقاله‌های مرتبط:

  • ولوو ۲/۲ میلیون دستگاه خودرو را به دلیل نقص کمربند ایمنی فراخواند
  • ۸۵ میلیون خودرو مجهز به کیسه هوای تاکاتا در آستانه فراخوانی

محققان ایالات متحده معتقدند این مرگ تنها مورد ثبت‌شده استفاده از ایربگ در خودروهای ولوو در سطح جهانی است. نمایندگی ولوو در استرالیا اعلام کرد در حال بررسی این موضوع است و ۲۵۵۹ خودرو معیوب به‌صورت محلی فراخوانی می‌شوند. از جمله این موارد می‌توان به ۲۱۷۷ دستگاه ولوو S60 سدان ساخت سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ و ۳۸۱ نمونه سدان S80 ساخت سال ۲۰۰۱ اشاره کرد.

در بیانیه نمایندگی ولوو در استرالیا آمده است:

با توجه ‌به قدیمی بودن این وسایل نقلیه، اولین قدم ما بررسی (پایگاه داده‌های ثبت ملی) و فهمیدن این است که چه تعداد خودرو هنوز در جاده هستند. این‌ها خودروهای بسیار قدیمی هستند و ما انتظار داریم بسیاری از این آن‌ها تاکنون از رده خارج شده یا حتی از بین رفته باشند. ما در حال پیگیری و بررسی کدهای این خودروها با همکاری کمیسیون رقابت و مصرف‌کننده استرالیا (ACCC) هستیم تا ببینیم چند خودرو هنوز در جاده تردد می‌کند. ما ‌اکنون با سازمان ACCC کار می‌کنیم و این فراخوانی قریب‌الوقوع است. 

ولوو در سال جاری تاکنون ۹ مورد فراخوان ایمنی در استرالیا صادر کرده است که از جمله می‌توان به آتش‌سوزی احتمالی پیشرانه، نصب صحیح برف‌‍پاک‌کن شیشه جلوی خودرو و نصب نشدن یکی از قطعات مهم سیستم ترمز اشاره کرد.

مراجع

  • https://www.zoomit.ir/car-news/364850-us-volvo-recall/