• مازندران، بابل، حدفاصل کارگر و کشوری، مجتمع تجاری غفاری، واحد24
  • پشتیبانی: 09361444655
گوشی‌های قدیمی اندرویدی سال آینده از دسترسی به برخی وب‌سایت‌ها محروم خواهند شد

گوشی‌های قدیمی اندرویدی سال آینده از دسترسی به برخی وب‌سایت‌ها محروم خواهند شد

طبق گفته‌ی اندروید پلیس (Android Police)، به‌زودی مجوز سازمان Let's Encrypt در گوشی‌های هوشمندی اندرویدی مجهز به سیستم‌عامل قدیمی‌تر از نوقا 7.1.1 Nougat از سال آینده صادر نخواهد شد و آن‌ها به بسیاری از وب‌سایت‌های امن دسترسی نخواهند داشت. این سازمان قرار است گواهی دیجیتال خود را از اول سپتامبر (شهریور) سال آینده کاملا قطع کند.

همچنین، سازمان Let's Encrypt به کاربران دارای گوشی‌های قدیمی‌تر از اندروید نوقا پیشنهاد می‌کند که از مرورگر فایرفاکس (Firefox) در موبایل‌هایشان استفاده کنند؛ زیرا مرورگر یادشده از گواهی‌های این سازمان پشتیبانی می‌کند و به وب‌سایت‌ها اجازه می‌دهد تا همچنان پس از منقضی‌شدن گواهی، همچنان از آن بهره‌مند شوند. البته این روشی موقت است و انتظار می‌رود به‌زودی توسعه‌دهندگان طبق روال معمول پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های قدیمی را رها کنند.

مقاله‌ی مرتبط:

    • گوگل از بزرگ‌ترین حمله‌ی DDoS تاریخ پرده‌برداری کرد

باتوجه‌به سیاست‌های به‌روزرسانی اندروید، این امر می‌تواند نکته‌ی بسیار مهمی تلقی شود؛ زیرا بیش از ۳۳٫۸ درصد کاربران اندروید نسخه‌ا‌ی قدیمی‌تر از ۷٫۱ را اجرا می‌کنند که متأسفانه خیلی از شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی نیز پشتیبانی نرم‌افزاری از آن‌ها را قطع کرده‌اند.

تعدادی از فروشندگان گوشی‌های اندروید، به‌‌ویژه گوشی‌های پایین‌رده و ارزان‌قیمت، در سال‌های گذشته به به‌روزرسانی گوشی‌های خود اهمیتی نداده‌اند و ممکن است خیلی از افراد در سال ۲۰۱۶ یا حتی ۲۰۱۷ محصولی خریده باشند که از اندروید زیر ۷٫۱ استفاده می‌کند. انتظار می‌رود با منقضی‌شدن گواهی مذکور به‌طور ناگهانی دسترسی به برخی از وب‌سایت‌ها در گوشی‌های قدیمی با مشکل مواجه شود. البته در دو سال اخیر اوضاع کمی بهبود یافته است؛ زیرا سامسونگ و دیگر سازندگان اندروید به سه سال انتشار به‌روزرسانی سیستم‌عامل متعهد شده‌اند. بااین‌حال، این موضوع واقعیت را برای بسیاری از افراد تغییر نخواهد داد که از گوشی قدیمی استفاده می‌کنند و اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده نکنند، از بسیاری از محتوا محروم خواهند شد و ممکن است مشکلات برایشان اندروید به‌وجود آید.

مراجع

  • https://www.zoomit.ir/os/364699-old-device-android-lose-many-secure-website/